National Institute on Drug Abuse (NIDA)
Вивчити ефективність інтервенції mSBIRT, де замість перенаправлення до психіатричної служби депресивні розлади у пацієнтів ЗПТ діагностуються та лікуються на місці.
1. Вивчити ефективність впровадження інтервенції mSBIRT (лікування психічних розладів) у програмах ПТАО, без та за допомогою теле-освіти ECHO та Р4Р (оплати за результат);
2. Вивчити чинники, що впливають на впровадження лікування депресії;
3. Дослідити економічну ефективність лікування депресії
Machavariani E., Bromberg D., Dumchev K., Dvoriak S., Zeziulin O., Morozova O., Esserman D., Pykalo I., Saichuk N., Ivasiy R., Haddad M., Altice F. Design, implementation and preliminary results of a type-2 hybrid cluster-randomized trial of integrating screening and treatment for major depressive disorder into specialty clinics providing opioid agonist therapies in Ukraine. Contemporary Clinical Trials, 2023 May 30 (EN)
Unitaid – Глобальна ініціатива в охороні здоров’я
Це дослідження має на меті збір даних щодо найкращих практичних підходів до впровадження програм розповсюдження голок/шприців з малим мертвим простором, які б сприяли підвищенню рівня сприйняття та підтримці високих обсягів використання (ефективності) голок/шприців з малим мертвим простором серед людей, які вживають наркотики ін'єкційно. Отримані дані також будуть використані в математичному моделюванні, що дозволить оцінити вплив та рентабельність розширення використання голок та шприців з малим мертвим простором для людей, які вживають наркотики ін'єкційно, на рівні країни. Ці дані слугуватимуть основою для розробки національних настанов та рекомендацій ВООЗ щодо розповсюдження голок/шприців з малим мертвим простором в Україні.
1. Визначити цінності та уподобання спільноти щодо голок/шприців з малим мертвим простором з огляду на інші засоби зменшення шкоди, доступні для людей, які вживають наркотики ін'єкційно.
2. Визначити бар'єри та сприятливі фактори доступу та використання голок/шприців з малим мертвим простором серед людей, які вживають наркотики ін'єкційно.
3. Розробити та впровадити програму розповсюдження голок та шприців з малим мертвим простором з урахуванням цінностей та вподобань спільноти.
4. Оцінити доцільність та ефективність цієї програми розповсюдження голок/шприців з малим мертвим простором з точки зору збільшення використання шприців з малим мертвим простором (первинний результат) шляхом:
a. Моделі вимірювання використання голок/шприців з малим мертвим простором;
b. Визначення сприятливих факторів та проблем, що впливають на систему постачання голок/шприців з малим мертвим простором;
c. Визначення правових, соціальних та регуляторних умов та проблем, що впливають на успішне впровадження та підтримку використання голок/шприців з малим мертвим простором;
d. Оцінка підходів до формування попиту.
5. Оцінити ефективність цієї програми розповсюдження голок/шприців з малим мертвим простором шляхом визначення різниці у показниках захворюваності на захворювання, спричинених вірусами, що передається через кров (ВГС/ВІЛ) між тими, хто використовує лише голки/шприци з малим мертвим простором, і тими, хто її не використовує (вторинний результат).
6. Змоделювати потенційний вплив на громадське здоров'я (запобігання інфікуванню ВІЛ та ВГС) та рентабельність розповсюдження голок та шприців з малим мертвим простором серед людей, які вживають наркотики ін'єкційно, у рамках програм зменшення шкоди.
National Institute of Health
Метою даного дослідження є інформування про практику ведення пацієнтів для зниження захворюваності та смертності від неінфекційних захворювань (НІЗ) серед людей, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ) в Україні, а також планується створення основи для подальшої роботи в цьому напрямку.
1. Охарактеризувати вибірку пілотного дослідження, використовуючи прості демографічні змінні (вік, стать при народженні, стать тощо), а також змінні щодо ВІЛ та інших інфекційних захворювань (ІЗ), включаючи історію СНІДу, вірусне навантаження на ВІЛ, поточну та найнижчу кількість CD4+ та історію туберкульозу та ВГС.
2. Оцінити фізичну працездатність, повсякденне функціонування та фізичну активність за допомогою Міжнародної класифікації ВООЗ функціонування, інвалідності та здоров’я; компоненти Короткочасної фізичної працездатності (4-метрова ходьба, сила хвату та багаторазове присідання на стілець); та анкетування щодо фізичної активності.
3. Виміряти НІЗ, включаючи надмірну вагу, ожиріння, гіпертензію, цукровий діабет 2 типу та серцево-судинні захворювання; та НІЗ психічного здоров’я, включаючи депресію, посттравматичний стресовий розлад, розлад, пов’язаний із вживанням алкоголю (AUD), та розлад, пов’язаний із вживанням психоактивних речовин (SUD).
4. Розрахувати перехресний зв’язок фізичних функцій, продуктивності та активності з наслідками НІЗ, пов’язаними зі старінням, окремо та в поєднанні, а також з урахуванням факторів ВІЛ/ІН, соціально-демографічних факторів та історії хвороби.
Міжнародний центр Фогарті
Розробити стратегії впровадження, спрямовані на усунення прогалин у каскаді послуг з лікування ВІЛ-інфекції та наркозалежності в Україні в умовах гуманітарної кризи, шляхом проведення індивідуального навчання в США з проведення досліджень та розбудови дослідницького потенціалу на базі Школи громадського здоров'я НаУКМА.
- Надати стипендії на проведення досліджень у сфері ВІЛ 6 студентам.
- Забезпечити 2 семестри офлайн навчання (епідеміологія, біостатистика, дослідницькі навички) та семестр стажування в Інституті СНІДу Департаменту охорони здоров'я штату Нью-Йорк.
- Забезпечити навчання на магістерській програмі з епідеміології для 3 дослідників-початківців.
- Провести 3 семінари з написання наукових робіт для 85 учасників.
- Підвищити потенціал підготовки дослідницьких кадрів в Школі охорони здоров’я НаУКМА; забезпечити подальший розвиток сертифікатного курсу з досліджень у сфері ВІЛ-інфекції та забезпечити менторство дослідницьких проектів у країні.
National Institute of Health
Метою цього проєкту є створення програми «Навігація за принципом рівний-рівному» та проведення її пілотного тестування для залучення або повторного залучення людей, які вживають ін'єкційні наркотики (PWID), до лікування залежності (SUD care) та ВІЛ-лікування.
1) Провести пілотне дослідження програми навчання рівний-рівному та соціальної мережевої інтервенції для збільшення охоплення та утримання на замісній підтримувальній терапії (ЗПТ), а також покращення медичної допомоги при ВІЛ та дотримання антиретровірусної терапії (АРТ) серед людей, які живуть з ВІЛ і вживають наркотики.
2) Провести кількісний та якісний аналіз бар'єрів, що заважають розпочати та підтримувати ЗПТ і АРТ, з точки зору рівних-інструкторів (peer educators) та членів їхніх соціальних мереж, а також визначити ефективні стратегії, які рівні-інструктори використовують для заохочення учасників їхніх мереж до прийому ЗПТ і АРТ.
3) Оцінити потенційну ефективність, можливість впровадження та вплив цієї інтервенції на профілактику ВІЛ (на основі сероконверсій та зменшення ризикованої поведінки щодо ВІЛ), а також на покращення здоров'я людей, які живуть з ВІЛ та вживають ін'єкційні наркотики (PLWH PWID). Це дозволить підготуватися до масштабного рандомізованого контрольованого дослідження (RCT) для оцінки ефективності підходу рівний-рівному та соціальної мережевої інтервенції у підвищенні рівня охоплення та утримання на ЗПТ серед PWID.
NIDA/Johns Hopkins University
Пілотування рандомізованого клінічного випробування стратегії Data-to-Care порівняно зі стандартом лікування.
1. Адаптувати стратегію впровадження D2C для України.
2. Вивчити попередню ефективність стратегії D2C порівняно зі стандартом медичної допомоги.
3. 3a: Оцінити здійсненність, прийнятність і пов’язані з впровадженням процеси та результати стратегії D2C.
3b: Оцінити витрати та порогові витрати стратегії D2C.
The Western-Eastern European Partnership Initiative on HIV, Viral Hepatitis and TB
Визначення ефективності спрощеної моделі лікування (SHIM) вірусного гепатиту С на базі лікувальних закладів, що надають підтримувальну терапію агоністами опіоїдів.
- Розробити спрощену інтегровану модель лікування ВГС (SHIM) та продемонструвати її здійсненність.
- Дослідити фактори, які сприяють прийняттю SHIM та досягненню клінічних результатів на рівні пацієнта, медиків, а також наявність організаційних факторів.
- Оцінити ефективність SHIM у покращенні результатів каскаду лікування ВГС, використовуючи дизайн кластерного рандомізованого дослідження з трьома групами за участю 480 пацієнтів, інфікованих ВГС, у 12 клініках ЗПТ (по 4 клініки на групу), рандомізованих до стандартного лікування (N=160) проти SHIM з (N=160) дистанційним супроводом ECHO або без (N=160) дистанційного супроводу ECHO.