07 / 02 / 2018
В Україні доведено ефективність нового підходу допомоги людям, у яких виявлено ВІЛ

6-7 лютого у Києві відбулась Національна конференція «Покращання зв’язку осіб, у яких нещодавно виявлено ВІЛ-інфекцію, зі спеціалізованими послугами в Україні. Результати дослідження і стратегія розповсюдження кращих практик», організована Українським інститутом політики громадського здоров’я та присвячена результатам дослідницькому проекту MARTAS.

У Конференції взяли участь науковці Українського інституту політики громадського здоров’я, регіональні фахівці, експерти Центру громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України та Центрів з контролю та профілактики захворювань (США), а також представники дослідницьких центрів і медичних шкіл Каліфорнійського та Колумбійського університетів і Університету Брауна (США).

Україна залишається одним з лідерів європейського регіону за масштабами поширення ВІЛ-інфекції. За оціночними даними, на початок 2017 року в Україні мешкало майже 240 тисяч людей, що живуть з ВІЛ (ЛЖВ), причому більше 100 тисяч з них не знають про свій ВІЛ-статус. 

Крім низького охоплення тестуванням на ВІЛ, суттєвою перешкодою для протидії епідемії є те, що кожна друга особа з числа ЛЖВ в Україні не звертається за медичною допомогою та не перебуває на обліку у закладах охорони здоров’я. Якщо хворий не отримує лікування, це становить загрозу як для його власного здоров'я, так і для оточення за умов його ризикованої поведінки. У той же час, якщо ВІЛ-позитивний пацієнт отримує антиретровірусну терапію, завдяки зниженню концентрації вірусу у крові ризик інфікування його партнера значно зменшується навіть під час незахищеного статевого контакту.

У світовій практиці залучення до лікування ВІЛ-інфікованих пацієнтів свою ефективність довела модель Anti-Retroviral Treatment and Access to Services (ARTAS). Вона передбачає, що людина, яка щойно дізналась про свій позитивний ВІЛ-статус, має змогу одразу отримати психологічну, інформаційну та практичну підтримку від медичного або соціального працівника та звернутись за кваліфікованою допомогою і лікуванням у спеціалізовані центри СНІДУ.

В Україні успішну методику було модифіковано згідно з національними особливостями (модифікована модель отримала назву MARTAS) та випробувано Українським інститутом політики громадського здоров’я. Впровадження нового способу залучення до лікування ВІЛ-позитивних осіб та дослідження його ефективності здійснювалось у медичних закладах трьох областей України за фінансової підтримки Центрів з контролю та профілактики захворювань (США) протягом чотирьох років.

Результати проекту на Конференції презентували експерти Українського інституту політики громадського здоров’я Олександр Недужко, Олександр Постнов та Тетяна Кірьязова. Представлені дослідниками дані свідчать про високу ефективність інтервенції MARTAS щодо своєчасного залучення осіб з позитивним результатом тестування до отримання ВІЛ-послуг. Визначення та використання сильних сторін пацієнтів допомагали їм підвищити власну самооцінку, а мотивація та всебічна підтримка з боку медичних працівників виступала дієвим чинником прийняття рішення про початок лікування ВІЛ-інфекції.  

Матеріали та висновки Конференції буде передано інституціям сфери громадського здоров’я України з метою розробки національних протоколів - основи широкого впровадження апробованої технології у практичну діяльність медичних закладів.

Матеріали Конференції (UKR/ENG)

Програма Національної конференції «Покращання зв’язку осіб, у яких нещодавно виявлено ВІЛ-інфекцію, зі спеціалізованими послугами в Україні. Результати дослідження і стратегія розповсюдження кращих практик» (UKR)

The Program of the National Conference «Enhancing Linkage to HIV Care for Newly Detected HIV-Positive Persons in Ukraine» (ENG)

Kiriazova T, Postnov OBingham TMyers JFlanigan TVitek C, Neduzhko O. Patient and provider perspectives inform an intervention to improve linkage to care for HIV patients in Ukraine. BMC Health Services Research. Jan 30, 2018 (EN)

Коротка інформація про дослідження "MARTAS" (UKR) 

Презентації спікерів (UKR/ENG/RUS)

Глобальний підхід і Україна на шляху до стратегії 90-90-90 (UKR)

Лариса Гетьман, Державна установа "Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України

Заходи на базі доказової медицини для поліпшення залучення і утримання в програмах лікування (UKR) / Evidence Based Interventions to Improve Linkage and Retention in Care (ENG)

Джанет Дж. Майерс, Каліфорнійський університет, Центр досліджень з профілактик

Модифіковане дослідження доступу до антиретровірусної терапії (MARTAS): загальний огляд (UKR)

Олександр Недужко, Український інститут політики громадського здоров'я

Адаптація ефективної інтервенції ARTAS до українського контексту (UKR)

Олександр Постнов, Український інститут політики громадського здоров'я

Оцінка ефективності MARTAS: результати і рекомендації (UKR)

Олександр Недужко, Український інститут політики громадського здоров'я

Сприйняття інтервенції MARTAS клієнтами (UKR) / Recipients’ Perception of MARTAS Intervention (ENG)

Тетяна Кірьязова, Український інститут політики громадського здоров'я

Національні зведені рекомендації з ВІЛ/СНІД щодо залучення до отримання допомоги (UKR) / National HIV Consolidated Guidelines Linkage to Care (ENG)

Віолетта Марциновська, інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАН України, Державна установа "Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України"

Поточний стан і перспективи лікування ВІЛ-інфекції (UKR) / Current Status and Prospects of HIV Treatment (ENG)

Тимоті Фланіган, медична школа Альперта, Університет Брауна

Тестування інтегрованої комбінованої інтервенції в пунктах довіри для поліпшення послуг з лікування ЛВІН в трьох містах Казахстану (RUS) / Testing an integrated combination intervention in Syringe-Exchange Programs to improve treatment cascade among people who inject drugs in three cities in Kazakhstan (ENG)

Асель Терлікбаева, Центр Вивчення Глобального Здоров'я в Центральній Азії, Колумбійський Університет

Наукові засади охорони громадського здоров’я: перспективи України (UKR)

Костянтин Думчев, Український інститут політики громадського здоров'я