22 / 12 / 2017
Робоча зустріч «Замісна підтримувальна терапія. Поточний стан та перспективи розвитку»

18-19 грудня 2017 року Українським інститутом політики громадського здоров’я спільно з Альянсом громадського здоров’я проведено робочу зустріч партнерів реалізації програм замісної підтримувальної терапії, на якій обговорено поточний стан та перспективи розвитку ЗПТ в Україні.

Робоча зустріч партнерів відбулася в рамках проекту «Покращення якості та стійкості медикаментозного підтримувального лікування в Україні», що реалізує Альянс громадського здоров’я у співпраці із Центром громадського здоров’я МОЗ України та Українським інститутом політики громадського здоров’я за фінансової підтримки Центрів контролю та профілактики захворювань США (CDC), згідно з Надзвичайним планом Президента США по боротьбі зі СНІДом (PEPFAR). Одним з ключових завдань зустрічі було забезпечити застосування положень Уніфікованого клінічного протоколу та Медичного Стандарту лікування опіоїдної залежності у практиці лікарів та медичних закладів, які надають медичні та психосоціальні послуги хворим на наркозалежність.

У заході взяли участь представники державних та недержавних організацій – суб’єктів імплементації медикаментозного підтримувального лікування опіоїдної залежності, організатори освітніх програм з впровадження замісної підтримувальної терапії (ЗПТ), представники МОЗ України, лікарі-психіатри та наркологи з 12 областей України.

Спікери пленарних засідань презентували різні аспекти прогресу та проблем розвитку замісної підтримувальної терапії в Україні. Відзначено, що попри затвердження Клінічної настанови нагальним питанням залишається впровадження Уніфікованого клінічного протоколу та Медичного Стандарту лікування опіоїдної залежності (Сергій Дворяк, БО «УІПГЗ»). На думку доповідачів, його розв’язання потребує подолання низки бар’єрів, зокрема, законодавчих перешкод (Сергій Дворяк, БО «УІПГЗ»), браку координації діяльності окремих ланок системи допомоги хворим на наркотичну залежність (Алішер Латипов, Делойт), упередженого ставлення до ЗПТ громадськості, працівників пенітенціарної системи  та медичних установ (Анатолій Вієвський, Всеукраїнська наркологічна асоціація). У доповідях Віктора Коломійця (МБФ «Альянс Громадського здоров’я»), Ірини Іванчук (Центр громадського здоров’я МОЗ України) було представлено аналіз  даних щодо динаміки охоплення осіб з опіоїдною залежністю програмами лікування агоністамі опіоїдів у різних регіонах України. Зроблено наголос на тому, що поточний показник залучення ЛВНІ до лікування агоністами опіоїдами (близько 10 тис. користувачів послуги) є значно меншим за рекомендований ВООЗ (30 – 40 тис. пацієнтів) з огляду на потребу у досягненні відчутного впливу на поширення епідемії ВІЛ/СНІДУ та вірусних гепатитів в Україні. Також відзначено, що у 2017 році в Україні вперше створено умови для державного фінансування програм ЗПТ (Сергій Дмитрієв, Мережа ЛЖВ, та ін.), однак наразі частка користувачів програм, які отримують агоністи опіоїдів за державний кошт, є мізерною (бл. 800 осіб). До актуальних проблем віднесено подолання «монополії» наркологічної служби на надання послуг із ЗПТ, широке впровадження програм лікування агоністами опіоїдів у первинній ланці медичної допомоги та в місцях позбавлення волі, розробка та затвердження нової Загальнодержавної програми з протидії ВІЛ/СНІД (Ірина Іванчук, Центр громадського здоров’я), забезпечення пацієнтів програм належним соціально-психологічним супроводом (Андрій Карачевський, НМАПО ім. П.Л. Шупика), оновлення підходів до навчання та розширення освітньої підготовки й підвищення кваліфікації фахівців, які провадять програми ЗПТ (УНДІ соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України, Ірина Пінчук та ін.), розширення програм ЗПТ за рахунок бюджетного фінансування та багато інших.

Науковий директор УІПГЗ Костянтин Думчев розповів учасникам зустрічі про концепцію системи оцінки та покращення якості для програм ЗПТ в Україні, яку розробляє Інститут в рамках проекту «Покращення якості та стійкості медикаментозного підтримувального лікування в Україні». Система включатиме рутинний моніторинг якості допомоги, зовнішню оцінку індикаторів процесу та результатів, а також анкетування пацієнтів стосовно задоволеності послугами. Регулярна та надійна оцінка має стати основою для впровадження підходів поліпшення якості на рівні лікувальних закладів.

Старший науковий співробітник УІПГЗ Олена Макаренко презентувала науковцям та лікарям-практикам розроблені Інститутом чотири онлайн-курси з лікування опіоїдної залежності та інтегрованої допомоги для осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів. На початку 2018 року онлайн-курси будуть розміщені на сайті Центру громадського здоров'я МОЗ України.

Програма

Програма Робочої зустрічі партнерів «Замісна підтримувальна терапія. Поточний стан та перспективи розвитку»

Презентації спікерів

Проект «Покращення якості та стійкості медикаментозного підтримувального лікування в Україні: досягнення і плани»

МБФ «Альянс громадського здоров’я», Віктор Коломієць

Національні підходи до стандартизації медичної допомоги

Департамент стандартизації медичних послуг, ДЕЦ МОЗ України, Олена Ліщишина

ЗПТ в Україні. Реальний шлях до здоров'я чи пілот для Решетилівки?

Всеукраїнська наркологічна асоціація, Анатолій Вієвський

Впровадження Системи стандартизованого моніторингу поліпшення якості роботи сайтів (SIMS) ЗПТ в рамках PEPFAR за підтримки проекту АГЗ МПЛ

CDC, Олександр Лебега

Покращення якості медикаментозного підтримувального лікування в контексті реформи системи охорони здоров'я

Міжнародний благодійний фонд «Фонд Вільяма Дж. Клінтона», Леонід Власенко

Впровадження медикаментозного підтримувального лікування в практику сімейного лікаря

НМАПО ім. П.Л. Шупика, українська асоціація сімейної медицини, Лариса Матюха

Проблеми забезпечення психо-соціальної підтримки в медичних закладах

НМАПО ім. П.Л. Шупика, Андрій Карачевський

Проблеми підготовки та впровадження Уніфікованого клінічного протоколу та Медичного Стандарту лікування опіоїдної залежності

Український інститут політики громадського здоров’я, Сергій Дворяк

Концепція системи оцінки та покращення якості програм підтримувальної терапії  

Український інститут політики громадського здоров’я, Костянтин Думчев

Підвищення професійної компетенції лікарів щодо лікування опіоїдної залежності, надання інтегрованих послуг

Український інститут політики громадського здоров’я, Олена Макаренко