Комісія з питань етики при БО «УІПГЗ» є незалежним органом, головною метою роботи якого є забезпечення дотримання етичних та морально-правових принципів проведення досліджень шляхом розгляду та затвердження протоколу та інших матеріалів дослідження та поточного моніторингу виконання. Комісія може розглядати, оцінювати та наглядати за всіма видами досліджень із залученням людини в якості суб’єкту дослідження, які здійснюються на території України, незалежно від місця знаходження спонсора та виконавця дослідження.
Комісія з питань етики №1 при БО «Український інститут політики громадського здоров’я» була створена у 2010 році Наказом Голови Правління організації (тоді КМБО «УІДПГЗ»). У 2021 році було оновлено Положення про Комісію та у 2020 – востаннє оновлено склад Комісії.
Комісія з питань етики при БО «УІПГЗ» офіційно зареєстрована як Комісія для розгляду міжнародних досліджень в Управлінні з питань захисту прав досліджуваних (OHRP) Міністерства охорони здоров’я і соціальних послуг США: IRB #00007612, FWA #00029648 (Federalwide Assurance (FWA) for the Protection of Human Subjects - Федеральне загальнонаціональне гарантування захисту людей – учасників досліджень).
Погоджуючись із FWA та Умовами FWA, установа зобов'язується дотримуватися вимог, передбачених нормами HHS щодо захисту людських суб'єктів у частині 45 CFR 45. FWA є єдиним типом гарантії, що наразі приймається і затверджено Управлінням з питань захисту прав досліджуваних (OHRP) Міністерства охорони здоров’я і соціальних послуг США.
В своїй діяльності Комісія керується міжнародними нормами щодо проведення досліджень із залученням людини в якості суб’єкта дослідження, зокрема Гельсінською декларацією (1964 р.), Бельмонтською доповіддю (1979 р.), Директивою 2001/20/ЄС Європейського Парламенту та Ради ЄС від 04 квітня 2001 року (із змінами), «Про наближення законів, підзаконних актів та адміністративних положень держав-членів стосовно запровадження належної клінічної практики при проведенні клінічних випробувань лікарських засобів для вживання людиною», положеннями про належну клінічну практику ICH (1997 р.), частинами 50 та 56 розділу 21, та частиною 46 розділу 45 Зводу Федеральних Законів США; та чинними нормативно-правовими актами України, зокрема Законом України «Про лікарські засоби», етичним кодексом лікаря України, Типовим Положенням про Комісію питань етики, затвердженим наказом МОЗ України від 12.07.2012 р. № 523, а також наказом МОЗ від 17.02.2009 р. № 95.
З метою покращення організаційно-технічного та матеріального забезпечення діяльності Комісії з 2017 року було введено стягнення оплати за послуги з проведення етичної експертизи. Вартість розгляду кожного дослідження визначається відповідно до Наказу № 154 від 06.12.2017.
Склад Комісії
- Завірюха І.В., науковий співробітник БО «УІПГЗ», лікар (Голова Комісії)
- Дворяк С.В., Голова Правління, директор БО «УІПГЗ», лікар, д.м.н. (член Комісії)
- Думчев К.В., науковець, лікар, магістр охорони здоров’я (член Комісії)
- Карагодіна О.Г., професор кафедри психології та соціальної роботи Академії праці соціальних відносин і туризму, д.м.н. (член Комісії)
- Карачевський А.Б., доцент кафедри загальної, дитячої, судової психіатрії і наркології Національної медичної академії післядипломної освіти, лікар, к.м.н. (член Комісії)
- Кірьязова Т.Х., старший науковий співробітник БО «УІПГЗ», біолог, к.б.н. (член Комісії)
- Макаренко О.В., старший науковий співробітник БО «УІПГЗ», лікар, к.м.н. (член Комісії)
- Пархоменко В.І., Голова Правління ГО "Клуб "Еней" (член Комісії)
- Чернишов А.В., керівник напрямку адвокації та зовнішніх зв'язків ГО «АЛЬЯНС.ГЛОБАЛ» (член Комісії)
- Ярий В.В., головний лікар Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соцiотерапiя», лікар (член Комісії)
Функції секретаря комісії виконує Знахаренко А.В., координатор збору даних ТОВ «ЄІПГЗ».
Контакти
Голова Комісії: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., +38 (067) 483-16-09
Секретар Комісії: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., +38 (095) 394-67-87
Форми документів для подачі
Форми документів, що подаються на розгляд комісії при первинній подачі нефармаційного дослідження:
1. Протокол дослідження (в колонтитулах мають бути зазначені номер версії та дата)
2. Інструменти дослідження (з перекладом на укр. мову)
3. Інформована згода (з перекладом на укр. мову)
4. Резюме головного дослідника
5. Супровідний лист
6. Заповнена форма заяви
Форми документів, що подаються на розгляд комісії для продовження дії висновку Комісії:
2. Періодичний звіт про стан проведення дослідження
Графік проведення засідань комісії
Засідання Комісії проводяться у разі наявності поданих на розгляд досліджень. Для розгляду Комісією документів їх необхідно надіслати на електронну скриньку Голови та секретаря Комісії.