01 / 10 / 2021
Підбиваємо підсумки проєкту «Покращення якості та стійкості медикаментозного підтримувального лікування в Україні»

Завершився п’ятирічний проєкт, який мав на меті розвиток та поширення програм ЗПТ в Україні. 28 вересня під час онлайн-зустрічі партнери проєкту обговорили його результати та плани на майбутнє.

У зустрічі взяли участь більше 60 учасників – представники партнерів, колеги та друзі проекту (CDC, ЦГЗ МОЗ України, Офіс PEPFAR в Україні, USAID, ВООЗ, UNODC, представники/локальні координатори/сайти проекту, БО«УІПГЗ», БФ «Надія та Довіра», БО Всеукраїнське об'єднання людей з наркозалежністю «ВОЛНА», БО «Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА», Проєкт «Заради життя», та ін.).

Учасники презентували та обговорили досягнення проєкту, а також плани та виклики із подальшого розвитку програм замісної підтримувальної терапії.

Проєкт «Покращення якості та стійкості медикаментозного підтримувального лікування в Україні» впроваджувався Альянсом громадського здоров’я за фінансування Центрів контролю та профілактики захворювань США (CDC) в рамках програми PEPFAR. Він мав на меті стимулювання розвитку програм ЗПТ в Україні та отримання довгострокових позитивних результатів для соціальної сфері та здоров’я наркозалежних пацієнтів.

Команда Українського інституту політики громадського здоров’я реалізовувала декілька важливих компонент проєкту – зокрема, розробку клінічних протоколів та організацію навчання медичного персоналу. За участю наших експертів було розроблено Адаптовану клінічну настанову, Уніфікований клінічний протокол медичної допомоги та Стандарт медичної допомоги “Лікування психічних та поведінкових розладів внаслідок вживання опіоїдів”, а також налагоджено моніторинг показників роботи сайтів ЗПТ за ключовими індикаторами PEPFAR за допомогою електронного інструменту STMA. У 2017 році було записано та викладено у вільний доступ на навчальній інтернет-платформі ЦГЗ МОЗ України 4 онлайн-курси для лікарів, медичних сестер, психологів та соціальних працівників: «Лікування опіоїдної залежності», «Інтегрована допомога для осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів», «Організаційні аспекти надання інтегрованих послуг особам із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів», «Психосоціальний супровід хворих з опіоїдною залежністю відповідно до міжнародних рекомендацій та національних стандартів».

У 2020 році в рамках проєкту почала роботу телефонна автоматизована Лінія Підтримки пацієнтів ЗПТ. Лінія Підтримки для наркозалежних була створена в Україні з врахуванням успішного досвіду впровадження аналогічної технології американськими колегами. Фахівці УІПГЗ разом з партнерами здійснювали адаптацію контенту американської лінії, організацію її роботи та дослідження ефективності.

Завершення 5-річного циклу проєкту не є завершенням діяльності у сфері ЗПТ: в Україні щороку планується набирати більш ніж 5000 нових пацієнтів програми. Держава потребуватиме підтримки дослідницьких та громадських організацій, отже, співпрацю буде продовжено.