29 / 05 / 2018
Фахівці УІПГЗ та Єльського університету відвідали пенітенціарні та медичні заклади м.Суми з метою оцінити можливість впровадження сучасних методів лікування хворих на наркозалежність в умовах пенітенціарної системи.

Візит відбувався в рамках україно-американського дослідницького проекту «Співпраця із запобігання поширення ВІЛ в місцях позбавлення волі».

28 травня 2018 року група фахівців, які виконують україно-американський дослідницький проект «Співпраця із запобігання поширення ВІЛ в місцях позбавлення волі» відвідали місто Суми з метою оцінити можливість впровадження сучасних методів лікування хворих на наркозалежність в умовах пенітенціарної системи. За погодженням Міністерства юстиції України вони відвідали слідчий ізолятор, виправну колонію № 116, а також побували в обласному наркологічному диспансері та громадській організації «Клуб «Шанс», які реалізують унікальну в Україні програму надання медичної та соціально-психологічної допомоги засудженим з наркотичною залежністю.

До складу команди дослідників увійшли керівники проекту – проф. Єльського університету Фредерік Алтіс (США) та головний експерт благодійної організації «Український інститут політики громадського здоров’я» д.м.н. Сергій Дворяк (Україна), а також координатори проекту – Кетті ЛаМонако, Лінн Мейден, Скотт Фарнум (США), доктор Євген Гришаєв та Ірина Пикало (Україна). Групу дослідників супроводжували головний психіатр-нарколог Сумської області та головний лікар обласного наркологічного диспансеру Тарас Злиденний та керівник ГО «Клуб «Шанс» Олексій Загребельний.

Ознайомитися з повним звітом за результатами візиту: Звіт про відвідування м. Суми групою дослідників за проектом «Співпраця із запобігання поширення ВІЛ в місцях позбавлення волі»

Те, що ситуація у пенітенціарній системі в контексті епідемії ВІЛ/СНІД набула загрозливого характеру, не викликає сумнівів. Рівень ураженості цією інфекцією серед засуджених значно перевищує такий в загальній популяції і приблизно дорівнює показнику серед найбільш уразливої групи – людей, які вживають наркотики ін’єкційно (за результатами досліджень - близько 20 %).

Під час зустрічі у СІЗО м. Суми відбулося знайомство з його керівництвом – підполковником Олександром Поповичем та начальником медичної частини СІЗО Олексієм Шевченком. Між науковцями та працівниками закладу пройшла важлива дискусія. Представники керівництва СІЗО розповіли про заклад, умови утримання затриманих, про надання спеціалізованої допомоги наркозалежним, що знаходилися в програмах ЗПТ до арешту, про особливості виконання «Спільного наказу МВС, МОЗ та ДКВСУ про безперервність надання ЗПТ наркозалежним ув’язненим». Начальник СІЗО повідомив, ґрунтуючись на власних спостереженнях, що приблизно кожний п’ятий з тих, хто потрапляє до ізолятора, мав проблеми із наркотиками. Працівники медичної частини поділилися досвідом забезпечення їх необхідними препаратами, надали можливість ознайомитися з умовами видачі метадону та – за згодою ув’язнених – спостерігати за його прийомом. Керівництво закладу, як з’ясувалося, розуміє важливість надання сучасної допомоги наркозалежним у місцях позбавлення волі як одного з профілактичних заходів у попередженні поширення ВІЛ-інфекції та забезпечення прав людини на якісну медичну допомогу, яку вона отримувала на волі.

Після відвідування СІЗО фахівці відвідали виправну колонію №116, де зустрілися з керівництвом закладу на чолі з полковником Анатолієм Гамалеєм. Дослідники були ознайомлені з медичним пунктом колонії, штатним розкладом та наявним медичним персоналом. Йшлося про можливості проведення в колонії досліджень, що стосуються проблем ВІЛ/СНІДу серед ув’язнених, та готовності персоналу підтримувати безперервність доступу наркозалежних до ЗПТ. Було зазначено, що медичний персонал знаходиться в стадії підбору кадрів через реформування (у наявності лише 2 фельдшери), а для впровадження ЗПТ в колонії сьогодні не вистачає документу, що регламентує таку допомогу. Науковці поділилися з працівникам колонії інформацією щодо сучасного стану лікування наркозалежності та профілактики ВІЛ-інфекції серед ув’язнених. Були надані необхідні коментарі щодо обґрунтованості такого втручання як ЗПТ. Зокрема було підкреслено, що надання медичної допомоги хворим на наркозалежність аж ніяк не заважає реабілітаційним заходам і може їх доповнювати або з ними співіснувати.

Після відвідувань пенітенціарних закладів дослідники завітали до кабінету ЗПТ обласного наркологічного диспансеру в м. Суми, який наразі оновлюється і невдовзі матиме декілька приміщень, в тому числі спеціалізованих, для обслуговування близько 500 пацієнтів програми ЗПТ в області, зокрема близько 300 пацієнтів – у місті Суми. Головний лікар детально розповів про налагоджену за участю ГО «Клуб «Шанс» систему надання допомоги наркозалежним, які опинилися у СІЗО, а також про підтримку керівництва СІЗО протягом кількох років у забезпеченні Спільного наказу про безперервність надання ЗПТ.

Дослідники також відвідали приміщення ГО «Клуб «Шанс», де дізналися про багатовекторну роботу, що проводиться організацією з надання соціально-психологічних та профілактичних послуг щодо ВІЛ/СНІДу, в тому числі ув’язненим та арештованим.

ЗМІ: До Сум завітала делегація міжнародних та національних експертів у галузі психіатрії та наркології. «Трибуна» Незалежна преса Сум, 30 травня 2018 р. 

За результатами візиту було зроблено висновок, що в Сумах почався надзвичайно важливий процес, в підґрунтя якого закладено довгоочікувана синергічна взаємодія виконавчої служби, закладу охорони здоров’я, громадської організації та науковців. Наслідком такої співпраці стане створення потужної системи профілактики ВІЛ/СНІДу та лікування наркозалежності, яку можна буде поширити на усю країну.