29 / 07 / 2017
Міжнародний круглий стіл «Здоров’я ув’язнених: науковий підхід заради безпеки суспільства»

Щойно завершився Міжнародний круглий стіл «Здоров’я ув’язнених: науковий підхід заради безпеки суспільства» (28-29 липня, Київ, Україна). Протягом двох днів національні та міжнародні експерти обговорювали ризики та проблеми, пов’язані з обмеженим доступом в’язнів до профілактики та лікування соціально небезпечних захворювань - ВІЛ, гепатиту С та туберкульозу – у Східній Європі і Центральній Азії.

Дводенну дискусію найвищого рівня у Києві було ініційовано редакцією медичного журналу The Lancet, яка у 2016 році створила Комісію, що підготувала два важливі документи: статті «Громадське здоров'я і міжнародна політика щодо наркотиків» (Оригінал публікації ENG; Переклад публікації RUS) та «ВІЛ і пов'язані з ним інфекції у засуджених» (Оригінал публікації ENG; Переклад публікації RUS). В цілому в цих матеріалах було підкреслено, що політика щодо наркотиків і пов'язане з ними позбавлення волі можуть здійснювати надзвичайний вплив на здоров'я та права значного числа людей, що вживають наркотики, в усьому світі.

У Круглому столі взяли участь Спеціальний посол Генерального секретаря ООН з ВІЛ/СНІД у Східній Європі та Центральній Азії професор Мішель Казачкін, представники Школи громадського здоров’я Університету Джонса Гопкінса та Школи медицини Єльського університету (США), науковці Українського інституту політики громадського здоров’я, представники Міністерства юстиції України, Українського центру громадського здоров'я МОЗ, Всеукраїнської мережі ЛЖВ, USAID, Pact Inc. і EU-ACT, а також експерти та громадські активісти регіону Східної Європі та Центральної Азії (СЄЦА).

Модераторами заходу були доктор медичних наук Сергій Дворяк (Українській інститут політики громадського здоров’я) та професор Фредерік Алтіс (Школа медицини Єльського університету)

Учасники Круглого столу констатували: рівень поширеності інфекцій у місцях позбавлення волі у Східній Європі і Центральній Азії є одним з найвищих у світі через політику, яка призводить до скупчення у пенітенціарних закладах людей, які вживають наркотики ін'єкційним чи іншим шляхом, а інші ув’язнені піддаються високому ризику зараження ВІЛ, збудниками вірусного гепатиту та туберкульозу. Через політику у регіоні СЭЦА поширеність ВІЛ, вірусу гепатиту С і туберкульозної інфекції у кілька разів вище, ніж у місцевих громадах.

Зокрема, в Україні близько 60 тисяч в’язнів в тюрмах мають обмежений доступ до профілактики особливо небезпечних інфекцій та до лікування. Згідно з дослідженнями, 60% ув’язнених  мають гепатит С, 20% - ВІЛ, а 75% нових випадків захворювання на туберкульоз виникають саме в місцях позбавлення волі. Основним способом передачі вірусу імунодефіциту та гепатиту С в тюрмах є саме ін’єкційні наркотики. Більше половини в’язнів вживають наркотики таким способом і представляють найвищий ризик для поширення інфекції.

Зараз кожен українець ризикує бути інфікованим, адже колишні ув’язнені на волі стають джерелом поширення соціально небезпечних хвороб. Для туберкульозу – це транспорт, громадські місця. Для ВІЛ та гепатиту - це незахищений секс та ін’єкції. Однак мало хто з колишніх в’язнів стає на облік в туберкульозні та наркологічні диспансери чи центри СНІДу, щоб отримати лікування, оскільки такий облік фактично стає причиною їхньої дискримінації: призводить до обмежень у сфері зайнятості та втрати певних привілеїв. Лише одиниці можуть отримати терапію агоністами опиоїдів (замісну терапію) - ефективний інструмент лікування наркозалежності.

Аналіз ситуації в Україні дозволяє припустити, що перебування в ув'язненні може сприяти виникненню біля половини всіх нових випадків ВІЛ-інфекції серед людей, які вживають ін'єкційні наркотики, тому розширення масштабів замісної підтримувальної терапії у місцях позбавлення волі та ефективна підтримка звільнених при лікуванні у громаді може помітно знизити рівень передачі небезпечних інфекцій у цій групі.

В Україні і в цілому в регіоні СЄЦА зростає увага до ризиків, проблем та можливостей для поліпшення здоров'я людей, що вживають наркотики, в різних ситуаціях: попереднє ув'язнення, взяття під варту і звільнення з місць позбавлення волі. Украй важливим, відзначили учасники Круглого столу, є розробка механізмів, що дозволять підвищити якість медичних послуг у місцях позбавлення волі,  розробка послідовності надання допомоги, навчання персоналу колоній та тюрем. Дуже важливим є забезпечення доступу колишніх ув'язнених до інтегрованої допомоги (комплексного лікування, у якому задіяні ключові фахівці), та приведення системи охорони здоров'я ув'язнених у відповідність з міжнародними цілями профілактики і лікування ВІЛ-інфекції.

Вірменія, Киргизстан і Молдова успішно впровадили усі 15 стратегій з профілактики ВІЛ-інфекції, рекомендованих ООН, включаючи терапію метадоном і програми обміну шприців і голок, які все ж недостатньо розширюються у порівнянні з потребами.

Під час зустрічі особлива увага була приділена взаємодії між органами, що відповідають за безпеку в суспільстві, та тими, які опікуються громадським здоров’ям. Учасники дійшли висновку, що ключові зацікавлені сторони, які працюють у відповідних галузях (безпеки та охорони здоров’я населення), мають співпрацювати на підставі наукових надбань і разом протидіяти стигмі й дискримінації, що негативно впливають на здоров’я окремих індивідів і усього суспільства.

За підсумками роботи Круглого столуі буде розроблено рекомендації для українського уряду, міністерств та відомств. Розширення доступу ув’язнених до медичних послуг дозволить значно знизити темпи поширення епідемій ВІЛ/СНІД, туберкульозу та гепатиту у суспільстві.

Программа/Program (RU/ENG)

Программа Круглого стола «Здоровье заключенных: научный подход ради безопасности общества» (RUS)

The Program of Roundtable Meeting 'Health of Prisoners: Scientific Approach for Public Safety' (ENG)

Выводы/Summary of Conclusions (RU/ENG)

Выводы Круглого стола «Здоровье заключенных: научный подход ради безопасности общества» (RUS)

Summary of conclusions of Roundtable Meeting 'Health of Prisoners: Scientific Approach for Public Safety' (ENG)

Презентации спикеров/Speakers presentations (RU/ENG)

Современное состояние проблемы – тенденции, политика и реакция в отношении наркотиков в Восточной Европе и Центральной Азии: возможности и вызовы (ENG)

- проф. Крис Бейрер, Школа общественного здоровья Университета Джонса Хопкинса

- проф. Мишель Казачкин, Специальный посол Генерального секретаря ООН по ВИЧ/СПИД в Восточной Европе и Центральной Азии

Создание общего пространства общественного здоровья в Украине (UKR) 
- проф. Наталья Низова, Украинский центр общественного здоровья МЗ

Политика в отношении наркотиков и лишение свободы (ENG)

- г-н Роберт Телцроу, эксперт Группы Помпиду Совета Европы

Региональный фокус: ВИЧ и связанные с ним инфекции, места лишения свободы и лечение на входе и выходе (ENG)

- д-р Фредерик Алтис, Школа медицины Йельского университета

Профилактика и лечение ВИЧ-инфекции в местах лишения свободы. Опыт сотрудничества между Государственной пенитенциарной службой и Всеукраинской сетью ЛЖВ. (RUS)

- д-р Владимир Курпита, Всеукраинская сеть ЛЖВ 

Лечение наркозависимости и профилактика инфекционных заболеваний в пенитенциарной системе Молдовы. Клинический опыт и данные исследований. (RUS)

- д-р Светлана Долту, Молдова 

Лечение метадоном тюрьмах Кыргызстана: вовлечение и удержание (ENG)

- Люба Азбель, Школа медицины Йельского университета.

 

Сессия «Система уголовного правосудия и здоровье: Беларусь, Грузия, Армения, Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан»

Беларусь. (RUS) Докладчик Олег Aйзберг 

Грузия. (RUS) Докладчик Нино Еремадзе

Армения. (RUS) Докладчик Ара Ховханнисян

Кыргызстан. (RUS) Докладчик Сыргатаева Айнура 

Казахстан. (RUS) Докладчик Терликбаева Ассель