05 / 02 / 2024
Дослідження “MARTAS” має найнижчий рівень ризику систематичної помилки: висновки американських колег

Дослідження нового підходу у залученні до лікування ВІЛ-інфекції “MARTAS”, впровадженого дослідниками нашого Інституту в Україні, визнано таким, що має найнижчий рівень ризику систематичної помилки (risk of bias). Такого висновку дійшли автори нещодавно опублікованого огляду інтервенцій у сфері ВІЛ в США, Канаді та Україні за одинадцятирічний період. 

Systematic Review and Meta‑analysis of Linkage to HIV Care Interventions in the United States, Canada, and Ukraine (2010–2021)

У світовій практиці залучення до лікування ВІЛ-інфікованих пацієнтів свою ефективність довела модель Anti-Retroviral Treatment and Access to Services (ARTAS). Вона передбачає, що людина, яка щойно дізналась про свій позитивний ВІЛ-статус, має змогу одразу отримати психологічну, інформаційну та практичну підтримку від медичного або соціального працівника та звернутись за кваліфікованою допомогою і лікуванням у спеціалізовані заклади охорони здоров’я. 

В Україні успішну методику було модифіковано згідно з національними особливостями (модифікована модель отримала назву MARTAS) та випробувано Українським інститутом політики громадського здоров’я у період 2015-2018 р.р. у медичних закладах трьох областей. 

Neduzhko O, Postnov O, Sereda Y, Kulchynska R, Bingham T, Myers JJ, Flanigan T, Kiriazova T. Modified Antiretroviral Treatment Access Study (MARTAS): A Randomized Controlled Trial of the Efficacy of a Linkage-to-Care Intervention Among HIV-Positive Patients in Ukraine. AIDS Behav. 2020 Apr 24 (EN)

Результати дослідження продемонстрували високу ефективність інтервенції щодо своєчасного залучення осіб з позитивним результатом тестування до отримання ВІЛ-послуг. Визначення та використання сильних сторін пацієнтів допомагали їм підвищити власну самооцінку, а мотивація та всебічна підтримка з боку медичних працівників виступала дієвим чинником прийняття рішення про початок лікування ВІЛ-інфекції. 

У 2021 році організація CDC (Центри з контролю та профілактики захворювань, США) включила інтервенцію MARTAS до Переліку Кращих Доказових Практик із залучення до лікування та утримання у лікуванні ВІЛ-інфекції: Compendium of Evidence-based Interventions and Best Practices for HIV prevention.

У 2023 році за результатами Systematic Review and Meta‑analysis of Linkage to HIV Care Interventions in the United States, Canada, and Ukraine (2010–2021) дослідження MARTAS мало найнижчий рівень risk of bias серед інших досліджень, проаналізованих авторами огляду.