13 / 09 / 2022
2022 Global Fund Results Report

Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією оприлюднив звіт “Results Report 2022”. Окремий розділ документу присвячено діяльності Глобального Фонду в Україні після початку військового конфлікту.

Головною тенденцією теперішніх часів автори звіту вважають зростання глобальної нерівності у доступі до послуг охорони здоров’я в умовах, коли кризи у цій сфері відбуваються все частіше. Пандемія COVID-19, нестача продуктів харчування та енергії, а також різке зростання цін, спричинені війною в Україні та змінами клімату, роблять найбідніші громади світу більш вразливими до всіх смертоносних інфекційних захворювань, включаючи ВІЛ, туберкульоз та малярію. Мавпяча віспа ілюструє здатність існуючих патогенів мутувати та створювати нові проблеми. 

Окремий розділ документу присвячено діяльності Глобального Фонду в Україні після початку військового конфлікту. Зазначається, що протягом останніх 20 років Україна демонструвала значний прогрес та була лідером у підтримці довгострокових та інноваційних програм протидії ВІЛ-інфекції та туберкульозу. Незважаючи на ці досягнення, наша країна все ще посідає друге місце за масштабами епідемії ВІЛ у Східній Європі та Центральній Азії, а також залишається для Глобального фонду однією з пріоритетних країн у регіоні щодо боротьби з туберкульозом. 

З початку війни понад 15 мільйонів українців стали внутрішньо переміщеними особами або були змушені залишити країну. Понад 320 медичних закладів було пошкоджено або зруйновано, у тому числі три протитуберкульозні лікарні, внаслідок чого медичні працівники та пацієнти стали вимушеними переселенцями, отримали поранення або загинули. Послуги з профілактики та діагностики ВІЛ-інфекції та туберкульозу були перервані, і багато людей, які живуть з цими захворюваннями, були змушені припинити своє лікування. 

Одразу після вторгнення на початку березня 2022 року Глобальний фонд затвердив виділення Україні 15 мільйонів доларів США у вигляді надзвичайного фінансування. З них 11 млн доларів США було використано на закупівлю препаратів для лікування ВІЛ-інфекції, туберкульозу та опіоїдної замісної терапії. Це додатково до 135,7 млн доларів США, виділених Україні на підтримку боротьби з ВІЛ та туберкульозом у 2020-2022 роках, а також 54,5 млн доларів США на боротьбу з COVID-19 - загалом майже 190 млн доларів США. Глобальний фонд також надав 1 мільйон доларів США Молдові та 3,9 мільйона доларів США Румунії, які приймають багато українських біженців, у тому числі людей, які живуть з ВІЛ та туберкульозом. 

Також було схвалено гнучке використання грантів, що дозволило перерозподілити 26 мільйонів доларів США з вже наданих грантів Глобального фонду для адаптації впровадження програм, та виділено 1 мільйон доларів США Молдові та 3,9 мільйона доларів США Румунії, які приймають багато українських біженців, у тому числі людей, які живуть з ВІЛ та туберкульозом.

Results Report 2022. The Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria, September 2022 (EN)