29 / 04 / 2022
В Україні затверджено нові стандарти профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини

Відповідна Клінічна настанова була розроблена мультидисциплінарною робочою групою з розробки галузевих стандартів, до складу якої увійшли експерти Українського інституту політики громадського здоров’я.

Наказом Міністерства охорони здоров’я України №692 від 26 квітня 2022 року затверджено Клінічну настанову, засновану на доказах «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини» та Стандарти медичної допомоги «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини».

Метою створення даної клінічної настанови є допомога лікарю, мультидисціплінарній команді та самій жінці, яка живе з ВІЛ, в прийнятті обґрунтованого та раціонального рішення щодо виконання ефективних заходів з профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини (ППМД) в різних визначених клінічних ситуаціях. Клінічна настанова враховує оновлені, засновані на доказовій базі, найкращі міжнародні практики та сучасні технологічні підходи до надання якісної комплексної медичної допомоги з метою ППМД. За допомогою доказової бази цієї настанови медичні працівники будуть мати можливість професійно використовувати найкращі світові практики з попередження ВІЛ-інфекції у новонароджених та підвищувати свій рівень кваліфікації у сфері ППМД.

Окремий розділ документу присвячено питанням лікування вагітних, у яких окрім ВІЛ діагностовано й інші інфекційні захворювання (зокрема, вірусні гепатити, туберкульоз), а також жінок, які під час вагітності вживають психоактивні речовини. Рекомендації щодо ведення вагітних наркозалежних пацієнток розроблено за участю головного дослідника Українського інституту політики громадського здоров'я, професора Сергія Дворяка.

Клінічна настанова призначена для лікарів акушерів-гінекологів, лікарів-неонатологів, лікарів загальної практики-сімейної медицини, лікарів-інфекціоністів, лікарів-педіатрів, лікарів закладів охорони здоров’я та установ, які надають медичну допомогу ВІЛ-позитивним пацієнтам, акушерок та медичних сестер, соціальних працівників, як державної соціальної служби, так і неурядових організацій, психологів, викладачів профільних дисциплін та студентів медичних закладів ІІ-IV рівнів акредитації, пацієнтів, яких турбують питання попередження ВІЛ-інфекції.

Крім інформаційної функції, документ є основою доказових даних для подальшої розробки медичного стандарту та уніфікованого клінічного протоколу медичної допомоги в системі охорони здоров’я України за напрямом «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини».