17 / 01 / 2022
FDA попереджає про високі ризики виникнення стоматологічних проблем у пацієнтів, які приймають бупренорфін перорально

Бупренорфін був схвалений Управлінням з контролю за продуктами і ліками США (FDA) у 2002 році для лікування розладів, пов’язаних з вживанням опіоїдів, а також лікування болю. 

З цього моменту FDA зафіксувало 305 випадків побічних ефектів, пов’язаних з його пероральним вживанням, у тому числі 131, класифікованих як серйозні. Серед них  - карієс, випадіння пломб, зубні абсцеси та ерозії, а іноді й втрата зубів. Повідомлялося про численні випадки навіть у пацієнтів, у яких в анамнезі не було проблем з зубами. Деякі стоматологічні проблеми виникали вже через 2 тижні після початку лікування; середній час встановлення діагнозу становив приблизно 2 роки після початку лікування.

У той же час FDA наголошує на суттєвих перевагах препарату та радить медичним працівникам надавати додаткові рекомендації пацієнтам, які його потребують:

  • не припиняти раптово приймати бупренорфін без узгодження з лікарем, оскільки це може призвести до серйозних наслідків, зокрема рецидиву, зловживання іншими опіоїдами, передозування та смерті;
  • відвідувати стоматолога для ретельного спостереження за зубами;
  • вживати додаткових заходів під час прийому препарату: після повного розчинення ліків пацієнт має зробити великий ковток води, обережно прополоскати зуби та ясна, проковтнути та почекати принаймні 1 годину, перш ніж почистити зуби. Це дасть час ротовій порожнині поступово повернутися до орального гомеостазу і допоможе уникнути будь-яких механічних пошкоджень, які можуть виникнути внаслідок чищення зубів.

Джерело: Orally Dissolving Buprenorphine Tied to Severe Tooth Decay, FDA Warns