25 / 03 / 2021
Вплив пандемії COVID-19 на споживання психоактивних речовин та лікування залежності: результати дослідження

Командою дослідників УІПГЗ було завершено дослідження з оцінки впливу пандемії COVID-19 на споживання психоактивних речовин, надання послуг зменшення шкоди та лікування залежності в Україні.

Дослідження проводилось одночасно в Україні та Грузії. Результати української частини дослідження описано у звіті, доступному на нашому сайті:

Dumchev K., Kiriazova T., Chernova O. Impact of the COVID-19 epidemic on drug markets, substance use patterns, and delivery of harm reduction and treatment services in Ukraine

Презентація результатів обох досліджень відбулась 25 березня 2021 року на вебінарі спонсору дослідження Європейського центру моніторингу наркотиків та наркозалежності (EMCDDA). 

Результати дослідження підтвердили, що на початковій стадії локдауну, запровадженого українським урядом, багато людей, які вживають наркотики, мали обмежений доступ до наркотиків зі своїх звичайних джерел. Використання незаконного метадону, найпоширенішого препарату до початку епідемії COVID-19 в Україні, значно зменшилось, і багато користувачів почали замінювати його медичним метадоном, придбаним в аптеках за рецептами приватних лікарів. З часом, коли заходи боротьби з COVID-19 стали менш жорсткими, доступ до всіх видів наркотиків було здебільшого відновлено. Однак зменшення кількості незаконного метадону та компенсаційне збільшення медичного метадону, що спостерігалися на початкових стадіях пандемії COVID-19, не повернулись до попередніх рівнів після послаблення заходів контролю. 

Доступність послуг зі зменшення шкоди зменшилася на початковій фазі локдауну в березні 2020 року, але програмам вдалося швидко адаптуватися та відновити надання послуг. Доступ до замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) для пацієнтів, які отримували її у державних клініках, зазнав впливу через обмеження на пересування громадським транспортом, що сприяло зменшенню охоплення програмами ЗПТ. З іншого боку, директива Міністерства охорони здоров’я про переведення всіх пацієнтів на прийом препаратів вдома допомогла мінімізувати вибування. 

У підсумках дослідження підкреслюється, що у разі повторного впровадження локдауну уроки, засвоєні на попередньому етапі пандемії, слід використовувати для забезпечення безперервного надання послуг людям, які вживають наркотики.