02 / 08 / 2019
World Drug Report 2019

UNODC: 35 мільйонів людей у світі страждають на розлади, пов’язані з вживанням наркотиків, тоді як лише один хворий з семи отримує лікування.

Згідно зі Світовим звітом про наркотики (World Drug Report 2019), оприлюдненим у червні Управлінням ООН з наркотиків і злочинності (UNODC), близько 35 мільйонів людей у всьому світі страждають на розлади, пов’язані з вживанням наркотиків, та потребують лікування.

У звіті кількість споживачів опіоїдів оцінюється у 53 мільйони, а також зазначається, що опіоїди спричинили дві третини з 585 000 смертей, які трапились внаслідок вживання наркотиків у 2017 році. Загалом у 2017 році 11 мільйонів людей споживали наркотики ін’єкційно, з них 1,4 мільйона живуть з ВІЛ та 5,6 мільйона - з гепатитом С. 

Згідно з даними, отриманими у 2017 році, 271 мільйон людей або 5,5% населення планети у віці 15-64 років вживали наркотики у попередньому році. Кількість людей, що вживають наркотики, наразі на 30% більша, ніж у 2009 році. Хоча це збільшення частково пояснюється зростанням на 10% світового населення віком 15-64 років, наведені дані свідчать про більшу поширеність вживання опіоїдів в Африці, Азії, Європі та Північній Америці та використання канабісу в Північній Америці, Південній Америці та Азії у порівнянні з 2009 роком.

Найбільш широко вживаним наркотиком у всьому світі продовжує залишатися каннабіс: за оцінками, 188 мільйонів людей вживали цей наркотик у 2017 році.

За даними 2017 року близько 53,4 мільйона людей у світі вживали опіоїди у попередньому році, що на 56% більше, ніж за аналогічними даними, отриманими у 2016 році. 

Профілактика та лікування в багатьох частинах світу як і раніше надаються у недостатніх об’ємах, і лише кожна сьома людина із розладами, пов’язаними із вживанням наркотиків, щороку отримує лікування. Ситуація є особливо важкою у тюрмах. Цьогорічний звіт надає поглиблений аналіз щодо вживання наркотиків та його несприятливих наслідків для здоров’я у місцях позбавлення волі: дані свідчать про те, що поширеність інфекційних захворювань, таких як ВІЛ, гепатит С та активний туберкульоз, та пов'язаних з ними ризиків, є непропорційно більшою серед в’язнів, ніж серед загального населення, зокрема серед тих, хто вживає наркотики ін’єкційно у місцях позбавлення волі.

56 країн повідомили, що вони проводили замісну підтримувальну терапію опіоїдами щонайменше в одній в'язниці у 2017 році. Тоді як 46 країн повідомили, що не практикують такиq спосіб лікування в тюремних умовах. Програми обміну голок та шприців дуже мало доступні у в'язницях: 11 країн повідомили про їхню наявність щонайменше в одній в'язниці, але відсутність таких програм була підтверджена у 83 країнах.

Звіт показує, що ефективні заходи з лікування, засновані на наукових доказах та розроблені відповідно до міжнародних зобов'язань з прав людини, не є доступними у потрібному об’ємі, отже, національним урядам та міжнародному співтовариству необхідно прикласти зусиль, щоб усунути цю прогалину.