17 / 07 / 2019
Опубліковано нову доповідь ЮНЕЙДС щодо СНІДу

Вражаючі успіхи в одних країнах, тривожні провали в інших - у той час, як ресурси на боротьбу з ВІЛ скоротилися майже на 1 млрд доларів США.

Згідно з новою доповіддю ЮНЕЙДС (Joint United Nations Programme on HIV/AIDS, UNAIDS), опублікованою 16 липня 2019 року, темпи прогресу у скороченні кількості нових випадків ВІЛ-інфекції, розширенні доступу до лікування та припиненні смертності від СНІДу сповільнюються. Глобальна доповідь ЮНЕЙДС щодо СНІДу «Товариства у центрі уваги» презентує змішану картину: в той час, як одні країни досягають вражаючих результатів, в інших спостерігається зростання кількості нових випадків ВІЛ-інфекції та смертей внаслідок СНІДу.

Доповідь показує, що на ключові групи населення та їхніх статевих партнерів наразі припадає більше половини (54%) нових випадків ВІЛ-інфекції в усьому світі. У 2018 році на ключові групи населення, в тому числі людей, що вживають ін'єкційні наркотики, геїв та інших чоловіків, що мають статеві контакти з чоловіками, трансгендерних осіб, працівників секс-бізнесу та ув'язнених, припадало близько 95% нових випадків ВІЛ-інфекції у Східній Європі та Центральній Азії, Середнійї Азії, Східній та Північній Африці.

У всьому світі в 2018 році близько 1,7 мільйона осіб отримали діагноз ВІЛ-інфекція, що на 16% менше, ніж у 2010 році, в основному, завдяки стійкому прогресу у протидії вірусу в більшості країн східної і південної частин Африки. У той же час спостерігається тривожне зростання нових випадків ВІЛ-інфекції у Східній Європі та Центральній Азії (29%), на Близькому Сході і в Північній Африці (10%) і у Латинській Америці (7%).

Смертність від СНІДу продовжує знижуватися завдяки розширенню доступу до лікування та прогресу в поліпшенні надання послуг з ВІЛ / туберкульозу. З 2010 року смертність від СНІДу знизилася на 33% - до 770 000 випадків у 2018 році.

Глобальне зниження смертності від СНІДу здебільшого обумовлено прогресом у східній і південній частинах Африки. Однак у Східній Європі та Центральній Азії смертність від СНІДу зросла на 5%, а на Близькому Сході і у Північній Африці з 2010 року - на 9%.

Прогрес у досягненні цілей 90-90-90 триває. Близько 79% людей, що живуть з ВІЛ, знали про свій ВІЛ-позитивний статус у 2018 році, 78% отримували доступ до лікування, і у 86% людей, що живуть з ВІЛ та отримують лікування, було виявлено пригнічене вірусне навантаження, що сприяло збереженню їх життя і здоров'я та запобігало передачу вірусу. Проте прогрес у досягненні цілей 90-90-90 істотно розрізняється по регіонах і країнах. Наприклад, у Східній Європі та Центральній Азії 72% людей, що живуть з ВІЛ, знали про свій ВІЛ-позитивний статус в 2018 році, але тільки 53% з них мали доступ до лікування.

У багатьох країнах досягнуто значних успіхів у зниженні стигми та дискримінації у зв'язку з ВІЛ, однак дискримінуюче ставлення до людей, що живуть з ВІЛ, залишається надзвичайно сильним.

У доповіді підкреслюється, що, на жаль, розрив між потребами у ресурсах і їхньою доступністю збільшується. Вперше глобальні ресурси, спрямовані на боротьбу зі СНІДом, значно скоротилися  - майже на 1 млрд доларів США. Це сталося у зв'язку з тим, що донори виділяли менше ресурсів, а внутрішні інвестиції зростали недостатньо швидко для компенсації інфляції.

 

У 2018 році, за оцінками:

  • 37,9 млн [32,7-44,0 млн] осіб у світі жили з ВІЛ
  • 23,3 млн [20,5-24,3 млн] осіб отримували антиретровірусну терапію
  • 1,7 млн [1,4-2,3 млн] осіб були інфековані ВІЛ
  • 770 000 [570 000-1,1 млн] осіб померли від хвороб, пов'язаних зі СНІДом

Джерело: UNAIDS calls for greater urgency as global gains slow and countries show mixed results towards 2020 HIV targets