21 / 02 / 2019
ВІЛ-інфекція в Україні: актуальні статистичні дані

Центр громадського здоров’я МОЗ України надав аналіз епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції в Україні станом на початок 2019 року.

Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України оприлюднив актуальні статистичні дані щодо поширення ВІЛ-інфекції в Україні, проаналізував її географію та структуру шляхів передавання та надав оцінку прогресу у лікуванні і профілактиці ВІЛ за минулі п’ять років.

Автори звіту констатують, що Україна сьогодні посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних осіб (за оцінними даними на початок 2018 р. в країні проживало 244 000 ВІЛ-позитивних людей; кожен сотий громадянин України у віці від 15 до 49 років інфікований ВІЛ, що є одним із найвищих показників серед країн регіону), проте за останні п’ять років спостерігається значний прогрес у лікуванні ВІЛ-позитивних осіб:

  • Загальна кількість ЛЖВ в Україні, які отримують антиретровірусну терапію (АРТ), щороку зростає і порівняно з базовим показником від 01.01.2014 збільшилася на 84% — з 55 784 осіб до 102 432 станом на 01.01.2019.
  • Частка ЛЖВ, які регулярно відвідують заклади охорони здоров’я та перебувають під медичним наглядом у 2018 р. склала 82,5% від загальної кількості офіційно зареєстрованих ВІЛ-позитивних осіб.

Епідемія ВІЛ-інфекції в Україні на сучасному етапі характеризується переважним ураженням осіб працездатного віку зі зростанням частки вікової групи старше 50 років серед нових випадків захворювання. ВІЛ-інфекція поширюється переважно статевим шляхом (65,6%), але все ще залишається сконцентрованою в ключових щодо інфікування ВІЛ групах населення. Зокрема, актуальність парентерального шляху передавання під час введення наркотичних препаратів залишається високою, незважаючи на тенденцію до зниження (20,8%).

Основною причиною смерті у хворих на СНІД залишається туберкульоз — понад 50% всіх випадків смерті від СНІДу.

Джерело: Епідемічна ситуація з ВІЛ-інфекції в Україні станом на 01.01.2019