23 / 03 / 2018
Національна консультація для обговоренні плану заходів із охорони психічного здоров’я

22-23 березня проходила дводенна зустріч представників різних структур державного та громадського секторів, які мали оцінити запропонований план заходів щодо створення в Україні цілісної та ефективної системи охорони психічного здоров'я.

Нова система має бути заснованою на принципах доступності, повноти та комплексності, міждисциплінарного підходу, координації та безперервності послуг, рівності та поваги до прав і свобод людини, та забезпечити покращення якості життя людини.

Понад 100 фахівців у сфері охорони психічного здоров'я, головні лікарі, психіатри, психологи, медсестри, представники громадських організацій, державних установ та соціальних служб долучились до розробки Плану заходів із розвитку психічного здоров'я в Україні до 2030 року.

Під час двох попередніх технічних консультацій, у січні 2017 року та лютому 2018 року була узгоджена загальна структура та напрямки документу, запропонована низка заходів та кроків щодо їх досягнення.

Напрацьований план заходів передбачає 5 основних напрямків:

  • Стратегія, державне управління, міжсекторальна співпраця, права людини у сфері психічного здоров’я;
  • Розвиток персоналу у сфері охорони психічного здоров’я;
  • Надання медичних та реабілітаційних послуг у сфері психічного здоров’я;
  • Популяризація психічного здоров’я та профілактика його розладів, в тому числі попередження суїцидів;
  • Стратегічна інформація (моніторинг, дослідження) у сфері психічного здоров’я.

Завданням учасників Національної консультації було оцінити запропоновані заходи з точки зору їх реалістичності та доцільності, а також запропонувати нові. Під час зустрічі науковий директор Українського інституту політики громадського здоров'я Костянтин Думчев фасилітував напрямок зі стратегічної інформації.

Наразі в Україні працює централізована система охорони психічного здоров’я, послуги надаються переважно в психіатричних клініках, і 90% фінансування направляється до психіатричних лікарень. Для того, щоб зробити допомогу доступнішою для пацієнта, необхідно змістити акцент з послуг, що надаються на основі лікарень, на послуги на амбулаторному рівні та послуги, що надаються на основі громади, в тому числі інтегрувати їх в систему первинної допомоги.

Робота над Планом заходів із розвитку психічного здоров'я в Україні до 2030 року триває. Після Національної консультації документ дооопрацюють і опублікують оновлений варіант для громадського обговорення, щоб усі могли з ним ознайомитись та надати свої коментарії.